info@balticpictures.lv | +371 26154494

Uz Rīdzenes ielas skatāma krāšņa tautastērpu izstāde

BalticPictures īsteno  t/c  Galerija Centrs pasūtījuma foto reportāžu izstādei foto reportāžu “Latviešu tautastērpi” .

No 10.jūnija līdz 25. jūnijam t/c “Galerija Centrs” projekta “Art&Shopping” ietvaros būs skatāma pirmā izstāde “Latviešu tautastērpi”. Projekta mērķis ir iepazīstināt Rīgas viesus ar mūsdienu Latvijas kultūras sasniegumiem, portālu “Delfi” informē rīkotāji. Par godu Dziesmu un deju svētkiem izstādē ir apskatāmi krāšņākie latviešu tautastērpi un rotas, kā arī unikāls, autentisks arheoloģiskais tērps.

“Laikam ejot, viena paaudze nomaina otru, mainās ģērbšanās kultūra. Mūsdienās mode ir kļuvusi brīva, radoša un nepieradināta. Tomēr līdz pat mūsdienām ir saglabājusies tērpu un tērpšanās tradīcija, kad īpašos godos tiek izraudzīti grezni izšūdināti un bagāti rotāti tērpi.. Senāk, kad cilvēki apģērbu lielākoties darināja paši, viņi tajā ielika tautas gudrību un nacionālās vērtības. Par to liecināja plašā rakstu zīmju attēlošana tērpā. Izstāde ir lieliska iespēja atgriezties pie savām saknēm, un sajust īpašo piederību, ko mums dāvā stāsts par katra novada tautastērpu,” saka Zita Siliņa, t/c “Galerija Centrs” vadītāja.

 

Izstāde “Latviešu tautas tērpi” tirdzniecības centrā “Galerija Centrs” parāda pavisam nelielu daļu no latviešu tautastērpiem, kas dažādos laika posmos valkāti Latvijas teritorijā. Visi izstādē eksponētie tautastērpi ir rekonstrukcijas vai precīzas kopijas, kas radītas, balstoties uz arheologu un etnogrāfu pētījumiem.

Izstāde ir veltījums XXV Vispārējiem latviešu Dziesmu un XV Deju svētkiem, kas šogad ieskandinās un rotās mūsu galvaspilsētu Rīgu un visus Latvijas novadus.  Izstādē varēs arī aplūkot vienu unikālu tautas tērpu – latgaļu sievietes 12 gs. arheoloģiskā tērpa rekonstrukciju. Papildus arheoloģiskajam tērpam izstādē būs apskatāmi arī seši latviešu etnogrāfisko tautastērpi no dažādiem Latvijas novadiem, kam par pamatu ņemti Latvijas muzeju krājumu materiāli.

Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Dace Melbārde uzsver, ka “Tautas tērps izgrezno gan dziedātāju, gan dejotāju, gan pasākuma apmeklētāju. Latviešu Dziesmu un Deju svētku tradīcija ir īpaša ar to, ka jau pirmajos svētkos dalībnieki bija tērpušies savos novada tautastērpos. Šī tradīcija ir dzīva vēl pēc 140 gadiem, un tādējādi ir saglabājies mūsu tradicionālais tautastērps, kas kļuvis par tautas nacionālās identitātes simbolu.  ”

Izstāde tiek atklāta t/c “Galerija Centrs” projekta “Art&Shopping” ietvaros, kas tiek veidots ar nolūku parādīt pilsētas viesiem mūsdienu Latvijas mākslas un kultūras zīmes, kuru vērtība ir kontekstā ar pasaules elpu vai arī reprezentē kādu būtisku parādību mūsu mākslas telpā.

2013.gada vasaras garumā Rīdzenes ielā bez “Latviešu tautastērpiem” būs vērojama arī izstāde “Dziesmu svētku ceļš”, kurā būs attēlots dziesmas ceļš no novada līdz Dziesmu svētkiem, un izstāde par latviešu tautas zīmēm.

 

 

Raksts pārpublicēts no delfi.lv

 

Other Posts

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.